Що таке Східне партнерство (EaP)?

Східне партнерство (СП) є ініціативою, що окреслює підхід Європейського Союзу до стосунків з Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, Грузією, Молдовою та Україною.

Співпраця між ЄС та окремими країнами СП здійснюється у багатьох формах та передбачає широкий спектр проектів і програм економічного та соціального розвитку, так званий процес асоціації (двосторонні документально оформлені угоди між Євросоюзом та кожною країною СП), а також переговори з питань візової лібералізації та утворення зон вільної торгівлі.

Кожна країна СП перебуває на різних етапах такого співробітництва, або «асоціації» з ЄС. У 2014 році, наприклад, Грузія, Молдова та Україна підписали угоди про асоціацію з ЄС. Того ж року Молдова стала першою країною СП, стосовно котрої було запроваджено візову лібералізацію, в рамках котрої громадяни Молдови можуть подорожувати до країн Шенгенського простору (і залишатися там до 90 днів) без необхідності заздалегідь піклуватися про візу.

 «Флагманська ініціатива» Інтегрованого управління кордонами є пріоритетною сферою діяльності Східного партнерства ЄС, а проект зі зміцнення потенціалу Східного партнерства - Інтегрованого управління кордонами є одним з ключових проектів Флагманської ініціативи Інтегрованого управління кордонами.

Кожна з шести країн СП перебуває на іншому етапі запровадження Інтегрованого управління кордонами – процесу, що вимагає опрацювання національної стратегії та плану дій з імплементації Інтегрованого управління кордонами.  Ефективне управління кордонами та рух осіб через кордони, безсумнівно, тісно пов’язані між собою. Тому ЄС окреслив прогрес у сфері Інтегрованого управління кордонами умовою та вимогою візової лібералізації.

Поступове розширення ЄС призводить до зменшення географічної відставні між країнами СП та Євросоюзом. Тому безпека, стабільність та добробут і країн ЄС, і держав СП стають усе більш тісно взаємопов’язаними. Східне партнерство було урочисто проголошене Європейським Союзом у Празі 7 травня 2009 року у формі спільної декларації, у котрій прозвучали конкретні ідеї стосовно розвитку взаємовідносин між ЄС та регіоном СП. Провідною серед ініціатив Східного партнерства є ідея «наближення» до стандартів та практики Євросоюзу.

Проект програмного документу Східного партнерства стверджує: «Спільні цінності, такі як демократія, законність та повага до прав людини будуть його стрижнем, поруч з принципами ринкової економіки, сталого розвитку та ефективного управління».